۱۴۰۱-۰۲-۲۸ ۰۵:۱۶

آخرين بروز رسانی(6 اردیبهشت ماه)

شهرستان چالدران

درباره چالدران

شهرستان چالدران یکی از مرتفع ترین شهرستانهای کشور واقع در شمال استان آذربایجانغربی، نقطه تلاقی کوههای زاگرس و آرارات با ارتفاع 5156 متر است . دارای آب و هوای سرد کوهستانی است و از نظر موقعیت جغرافیائی از شمال به ماکو و از شرق به شهرستانهای شوط و چایپاره، از جنوب به شهرستان خوی و از غرب به کشور ترکیه (144کیلومتر مرز مشترک ) منتهی میشود وبا مرکز استان (ارومیه ) 232کیلومتر فاصله دارد .مجموع راههای بین شهری این شهرستان 175 کیلومتر و مجموع راههای روستایی 454 کیلومتر بوده که 100 کیلومتر (22درصد) از آن آسفالته و مابقی شوسه و خاکی می باشدکه از 47 درصد میانگین استانی 25 درصد کمتر می باشد.

شهرستان چالدران در مختصات جغرافیائی 44درجه و 22 دقیقه طول شرقی و 39 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است . این شهرستان از سال 1316 بصورت بخش اداره می شد ، تا اینکه در سال 1375 به برکت نظام مقدّس جمهوری اسلامی از شهرستان ماکو منتزع وبه سطح شهرستان ارتقاء یافت .

شهرستان چالدران با مساحت 1991 کیلو متر مربع بیش از 3/5 درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است. دارای دو شهر(سیه چشمه – آواجیق ) و دوبخش (مرکزی – دشتک) و پنج دهستان می باشد. بخش مرکزی شامل دهستانهای : به به جیک ، چالدران شمالی وچالدران جنوبی و بخش دشتک شامل دهستانهای آواجیق شمالی و آواجیق جنوبی بوده و شهر سیه چشمه مرکز شهرستان میباشد.

این شهرستان بر اساس داده های آماری سال 1390 دارای 232 روستا بوده که 199 روستا را روستاهای دارای سکنه و 33 روستا را روستاهای خالی از سکنه تشکیل داده است و بر اساس داده های آماری سال 1395 دارای 178 روستای دارای سکنه می باشد که تعداد 96 روستا دارای جمعیت بالای 20 خانوار و 82 روستا دارای جمعیت زیر 20 خانوار می باشند.

ماکزیمم درجه حرارت ثبت شده 6/34 درجه سانتیگراد در تیر ماه 1387 و مینیمم درجه حرارت در زمستان 6/29- در دی ماه 1386 بوده است. متوسط درجه حرارت سالیانه 1/8 درجه سانتیگراد و تعداد روزهای یخبندان 139روز در سال است. توزیع بارش فصلی نشان میدهد که بهار 42% ؛ تابستان 43% ؛ پاییز 25% ؛ و زمستان 30% از بارندگی های سال را بخود اختصاص داده است. متوسط بارندگی سالیانه در چالدران طبق آمار ثبت شده 7/446 میلیمتر میباشد و شدید ترین باد ثبت شده در طول دوره آماری 94 کیلومتر در ساعت در جهت جنوب غربی میباشد و برآیند باد غالب شهرستان شمال غربی است.


قابلیت ها و پتانسیل های شهرستان در حوزه کشاورزی و دامداری(با رویکرد اقتصاد مقاومتی):

شهرستان چالدران از 30977 هکتار اراضی کشاورزی برخوردار بوده و سهم آن از کل استان 2/4 درصد است که از این میزان 25 درصد آبی و 75 درصد دیم را شامل می گردد ،که عمده محصولات آن گندم،جو،یونجه،اسپرس و سیب زمینی است
در سال 96 پانصد هکتار از اراضی زیر کشت محصول سیب زمینی بوده و متوسط برداشت در هر هکتار در سال 95 معادل 30 تن بوده که در کسب رتبه اول و دوم کشوری با اردبیل رقابت می کند
کشت سیر در طی دو سال اخیر با الگو برداری از مراکز تولید این محصول با آب و هوای مشابه و ترویج الگوی کشت در شهرستان بطوریکه در سال 96 پنجاه هکتار از اراضی زیر کشت بوده و متوسط برداشت در هر هکتار در سال 95 به میزان 11 تن می باشد که این میزان برداشت نوید افزایش تولید این محصول در سالهای آتی و تقویت بنیه اقتصادی در منطقه را می دهد
کشت لوبیا در طی سالهای اخیر بدلیل بازدهی مناسب رواج یافته بطوری که در سال 96 چهل هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت این محصول بوده و متوسط برداشت در هر هکتار در سال 95 دو تن بوده است.
وجود ذخیره گاههای دارویی وخوراکی در عرصه طبیعی از جمله ریواس و انواع سبزیجات موثر در سلامتی انسان.
بهره مندی از سد خاکی بابا احمد واقع در 35 کیلومتری جنوب شرق شهرستان بمنظور مهار سیلابهای فصلی ، ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی و تغذیه سفره آبهای زیرزمینی درپایین دست سد و شروع عملیات اجرایی آبیاری اراضی پایاب سد به تعداد 4 روستا به میزان 604 هکتار.
برخورداری از منابع بسیار غنی آب به ویژه در دشتهای شهرستان ( وجود 7 رودخانه دائمی ، 76 رودخانه فصلی ، 121دهنه چشمه طبیعی ،3واحد قنات ، 357 حلقه چاه که 79حلقه آن چاه عمیق و278 نیمه عمیق )
برخورداری از سهم قابل توجهی از مراتع بسیار غنی استان به مساحت 158000هکتار که این شهرستان را به یکی از قطب های مهم دامی کشور تبدیل نموده است.
تولید سهم بالائی از محصولات دامی استان و داشتن مازاد تولید در محصولات دامی از جمله شیر ،پنیر، گوشت قرمز ، پوست و پشم (بطوریکه 350000 دام بومی و بیش از 350000 دام سیار عشایری در این شهرستان پرورش می یابند )
وجود پتانسیل بسیار قوی (مراتع غنی ) جهت پرورش زنبور عسل
وجود پتانسیل گسترده در زمینه پرورش دام و طیور و توانمندیهای بالقوه در زمینه آبزی پروری
ویژگی خاص ییلاقی با مراتع غنی و آب وهوای خوب که شهرستان را به یکی از قطب های اصلی زندگی عشایری آذربایجان تبدیل نموده
قابلیت اجرای شهرک دامداری با توجه به قابلیت شایان توجه منطقه
-1 قابلیت ها و پتانسیل های شهرستان در حوزه گردشگری و صنایع دستی :

موقعیت استراتژیک مرزی و جغرافیائی مساعد با توجه به داشتن 144کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه ( قرار گرفتن در دروازه اروپا)
قرار گرفتن شهرستان در مسیر جاده ابریشم
جوان بودن جمعیت شهرستان و برخورداری از زنان و جوانان توانمند و متدین.
برخورداری از جاذبه های طبیعی (اکوتوریستی ) ، مراکز مهم تاریخی نظیر قره کلیسا (ثبت جهانی) ، مقبره سید صدرالدین ، گمرک صوفعلی و 104 اثر ثبت شده ملی ، آبگرم معدنی ،تالابهای متنوع، شرشر عرب دیزج، شرشر قرنقو و طبیعت مستعد جهت توسعه صنعت گردشگری.
ویژگی خاص ییلاقی شهرستان با مراتع غنی و آب وهوای خوب به عنوان یکی از قطب های اصلی زندگی عشایری آذربایجان و نماد گیاهان دارویی که متأسفانه در طول تاریخ مورد غفلت واقع شده که می تواند مبنای خوبی برای اقتصاد مقاومتی باشد.
وجود روستاهای دارای استعداد و هدف گردشگری مانند قره کلیسا ، عرب دیزج ، قرخ بلاغ ، گل اشاقی ، دلیک داش ، صوفعلی ، پیر احمد کندی و بیگ کندی و…
زمینه های مناسب جهت گسترش صنایع دستی به ویژه فرش دستباف ، گلیم بافی ، جاجیم بافی و …