کارگاه تخصصی اخلاق و احکام مداحی در ارومیه

حجت الاسلام میرزا محمدی گفت: مادحین از طرح مسائل بی اساس در مجالس خودداری کنند

به گزارش روابط عمومی و رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی، حجت الاسلام محمد میرزا محمدی امروز در کارگاه تخصصی اخلاق و احکام مداحی که به همت تبلیغات اسلامی ارومیه در مصلای امام خمینی رحمه الله این شهر برگزار شد با بیان این که مداحی یک علم است و نیاز به تعلیم و تمرین دارد، اظهار داشت: در کنار داشتن اخلاص در مداحی لازم است در جلسات علما و منبری ها بنشینیم و در جلسات دیگران شرکت کنیم و اگر خیال کنیم بی‌نیاز هستیم و نیاز به استاد نداریم، باید بدانیم که در ورطه طغیان وارد شدیم.

وی اضافه کرد: طغیان مقدمه سقوط است و انسان را به جایی می رساند که ادعای خدایی بکند که نمونه آن فرعون است و لذا سقوط با احساس استغنا بالاتر از سرکشی شیطان است و اهل بیت بودن در حال علم اندوزی و علم آموزی را راهکار مقابله با طغیان عنوان می کنند.

این خطیب حوزوی بیان داشت: اگر بخواهیم مورد رضایت اهل بیت قرار بگیریم باید یا اهل علم باشیم و یا به دنبال آن برویم و یا اگر زمینه آموختن دانش در ما فراهم نباشد، به اهل علم ارادت داشته باشیم.

وی با تصریح بر این که مداحی یک هنر است و لذا نیاز به مطالعه دارد، گفت: باید متولیان مداحی کتابخانه‌ای غنی از منابع شعری، مقتل، مرثیه و … در شهر را تاسیس کنند تا مادحین بتوانند از آن جا برای افزایش دانش مداحی خود استفاده کنند.
حجت‌الاسلام میرزا محمدی تصریح کرد: یکی از بهترین روش های رشد در مداحی شرکت در جلسات و شنیدن آیه، روایت و مداحی و دیدن اجرای اساتید و استفاده از منابر است و لذا قسمت اعظم مداحی دیدن هنر اساتید این فن می‌باشد.
وی افزود: حضور در جلسات دیگران ضمن از بین بردن غرور، علم مداحی انسان را بالا می‌برد و تا زمانی که منیت و غرور در انسان باشد نمی تواند عَلم امام حسین علیه السلام را حمل کند.

کارشناس دینی با تاکید بر لزوم وحدت در برگزاری مراسمات دینی ادامه داد: همه ما ریزه‌خوار امام حسین علیه السلام هستیم و همه باید به محوریت امام جمع بشویم و تفرقه را کنار بگذاریم و منیت در جلسات دینی نشان خودپرستی است و با اتحاد و همدلی می توان اهداف دین را پیاده کرد.

وی در ادامه به سبک های روضه اشاره کرد و گفت: روضه یا زبان حال که حالاتی از فرد صادر می‌شود و برای او زبان حال بیان می شود، یا زبان قال که برگرفته از کلام امام و یا اصحاب حضرت می‌باشد و یا نقل مسموع که سراینده مرثیه به شنیده خود اکتفا می‌کند که این نیز حالات مختلفی دارد و لازم است رعایت کنیم.

حجت الاسلام میرزا محمدی اضافه کرد: نباید در زبان حال به حضرات معصومین دروغ ببندیم و نباید هر نوشته، شنیده‌ و مطالب سست و بی اساس را در مجالس اهل بیت بیان کنیم.

نوشته ی دیگری برای نمایش وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *