Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات خبر
  ورود به سایت   |    هنوز ثبت نام نکر ده اید؟
  آپی آدرس :
3.229.142.104
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
573
  بازدید دیروز :
692
   افراد آنلاین :
5
   بازدید ماه جاری :
1983
   بازدید ماه گذشته :
26883
   بازدید کل :
781593

مصاحبه اختصاصی با ارکان اسلامی کارشناس تشکلات دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان

بازگشت


لطفا خوتان را معرفی کنید و جهت آشنایی خوانندگان در مورد سوابق کاری خود در اداره کل تبلیغات استان آذربایجان غربی بفرمایید؟
با نام و یاد خداوند مهربان و عرض ادب و احترام محضر شما و خوانندگان عزیز .حقیر ارکان اسلامی هستم متولد اردیبهشت 1358 ، شهرستان ارومیه ، متاهل و دارای یک فرزند دختر ، با مدرک تحصیلی فوق لیسانس زبان و ادیات فارسی در سال 15/7/86 بواسطه آزمون استخدامی توفیق خدمت در سازمان مذهبی فرهنگی و غیر دولتی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی را پیدا نموده ام. در ابتدای امر به مدت 11 ماه در پست کارشناس امور ادارات و نمایندگی های فرهنگی و از آن پس در سمت کارشناس تشکلهای دينی استان و ارومیه فعالیت نمودم و در حال حاضر از سال 1394 که اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ارومیه از اداره کل استان مستقل شده صرفاً در پست کارشناس تشکلهای دينی استان مشغول خدمت می باشم . رسیدگی به امور مداحان اهل بیت و شعرای آئینی ، هیئآت مذهبی ، انجمنهای اسلامی ، کانونهای فرهنگی تبلیغی ، آموزشگاههای تخصصی مداحی ، شورای هیئآت مذهبی ، کانون مداحان ، مجمع کانونهای فرهنگی تبلیغی ، اتحادیه انجمنهای اسلامی ، پیگیری برگزاری جلسات ستاد ساماندهی شئون فرهنگی ، کمیسیون صدور مجوز ، کمیته تشکلهای دينی دهه فجر ، انتخابات سراسری تشکلهای میانی تخصصی و ... از اهم وظایف و امور محوله پست سازمانی اینجانب می باشد.

از نظر شما مهمترین مزیت خدمت در سازمان چیست؟
به نظر حقیر کسی که در در سازمان تبلغات اسلامی به معنای واقعی کار می کند را به نوعی میتوان ادامه دهنده راه حضرت سید الشهداء(ع) و پرچم دار حفظ شعائر دین دانست. هر چند از ابتدا حقوق و مزایا در سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به سایر دستگاههای دولتی و غیر دولتی ضعیف دیده شده لیکن علاقه به کار فرهنگی ، کمک به حفظ ارزشها ، خدمت به دین اسلام و قرآن از خواسته های قلبی و فطری یک مسلمان است که همگی در این شغل شریف نهفته و امید به کسب ثواب اخروی در درون آن نهفته است و چه مزیتی بالاتر از این.

چه اهدافی را برای کارتان دنبال می کنید؟
در وهله اول تلاش برای جلب رضایت حضرت حق و در مرحله بعدی تلاش برای کمک به زدودن بدعتها از چهره دین و مذهب و تبیین و شناساندن چهره واقعی آن از طریق ساماندهی نمودهای فعالیتی فعالان عرصه دین و مذهب.

وضعیت فرهنگی شهر و استان خود را چگونه می بینید؟
استان آذربایجان غربی به جهت همسایگی با کشورهای ترکیه ، ارمنستان و آذربایجان و عراق خواه ، ناخواه از فرهنگ ، الگوهای رفتاری و سبک زندگی آنها تأثیر پذیری داشته و با هر رفت و آمدی ، با ورود هر کالای خارجی خصوصاً البسه و حتی با پوشش و دریافت امواج تلویزیونی این کشورها همواره در معرض آسیب فرهگی ، تغییر سبک زندگی و باورهای اعتقادی قرار دارد. علاوه بر این بسیاری از مشکلات فرهنگی و دینی و بدعتهای رفتاری هم از شهرهای بزرگ کشورمان بالاخص تهران ، سبک زنگی سنتی مردم استان را تحت تأثیر خود قرار داده است. متأسفانه بنده وضعیت فرهنگی استانمان را علی رغم پيشینه های کهن فرهنگی و مذهبی چندان مطلوب ارزیابی نمی کنم . البته برخی از بدرفتاری ها هم ریشه در وضعیت معیشتی مردم دارد که باید چاره اندیشی شود. کم رنگ شدن استفاده از چادر و رواج تصاعدی استفاده از لباسهای نامناسب بویژه در میان بانوان و بدحجابی ، کاهش حضور و مشارکت مردم در مراسمات مذهبی ، ورود شبهات مختلف و تضعیف باورهای دینی ، تأثیر پذیری از الگوهای رفتاری غربی از طریق ماهواره و شبکه های مختلف اجتماعی خصوصاً در میان قشر نوجوان و جوان و ... چشم انداز مناسبی از وضعیت فرهنگی شهر و استانمان را پیش رویمان قرار نمی دهد.

از مشکلات نیز صحبت کنید چه چالشهایی سر راه رسیدن به اهداف خود می بینید؟
ترویج شعارهایی همچون بازی بدون توپ ، فعالیت جهادی بدون اعتبار مالی ، عدم حمایت از فعالیتهای تشکلهای دینی مردم نهاد به بهانه دولتی شدن آنها و امثالهم در میان برخی مسؤلین فرهنگی کشور و درنتیجه عدم تخصیص اعتبار مالی برای تبلیغ دین یکی از بزرگترین مشکلات و چالشهای موجود در راه رسیدن به اهداف سازمان است. باید بپذیریم در مقابله با این هجمه شدید فرهنگی غرب که مبالغ کلان و سرسام آوری را نیز بکار گرفته اند با دست خالی و صرفاً با تکیه به محرم و صفر و اعتقادات دینی مردم آنچنان که باید و شاید نمی توان مؤثر و کارآمد ظاهر شد.

آیا نظری در خصوص بهبود فعالیت معاونت فرهنگی دارید؟
در حال حاضر با توجه به مدیریت شایسته حجت الاسلام داداش زاده و معاون فرهنگی ایشان و وفاق و صمیمیت و روحیه تلاش جمعی که در میان کارشناسان فرهنگی بوجود آمده ، با تقویت اعتبارات فرهنگی شاهد اتفاقات فرهنگی بسیار مطلوبی خواهیم بود.

نقش معاونت اداری و مالی را در توسعه فرهنگی و قرآنی شهر خود چگونه ارزیابی می کنید؟
این معاونت می تواند با افزایش جذب اعتبارات فرهنگی و قرآنی و در کنار آن با تأمین رفاه نسبی کارشناسان و ایجاد آرامش و امنیت خاطر در پرسنل میتواند سبب ایجاد رشد و تعالی فرهنگی و قرآنی شود.

از طرح و برنامه های واحد فعالیتی خود در اداره کل در سال جاری برایمان بگویید؟
واحد تشکلهای دينی بر اساس شاخصهای ابلاغی در سالجاری ضمن حمایت مادی و معنوی از تشکلهای میانی تخصصی ، حمایت از آموزشگاههای تخصصی مداحی ، اجرای برخی برنامه ها از قبیل برگزاری همایش های هدایتی ، تبیینی و توجیهی ويژه مسؤلین و مداحان هیئآت مذهبی ، همایش استانی ستاد ساماندهی شئون فرهنگی ، همایش احیای فرهنگ نهج البلاغه در مساجد ، نظارت ، ساماندهی ، حمایت ، تقویت و حتی برگزاری مراسمات ملی و مذهبی از قبیل اعتکاف ، شبهای قدر ، غدیر ، نیمه شعبان ، فاطمیه ، محرم و صفر ، دهه فجر و ... ، برگزاری چهارمین دوره انتخابات کانون مداحان ، ثبت و ساماندهی اقشار و تشکلهای دینی تحت پوشش در سامانه طوبی ، بررسی و صدور مجوز فعالیت هیئآت مذهبی ، برگزاری آزمونهای تعیین سطح مداحی و صدور بیش از 2700 قطعه کارت مداحی و بسیاری دیگر از برنامه های فرهنگی تبلیغی را متعهد گردیده است.

به نظر شما یکی از مؤثرترین برنامه یا فعالیتهایی که می تواند نقش بسزایی در تبلیغ فرهنگی و دینی در شهر و استان داشته باشد کدام است ؟
اکثر شاخصهای ابلاغی با همین هدف و چشم انداز تدوین شده اند اما شاید برگزاری باشکوه مراسم تجمع و عزاداری خیابانی لبیک یا حسین (ع) یکی از مؤثرترین فعالیتهای تبلیغی مذهبی استان باشد زیرا با ایجاد چنین تجمع باشکوه و حماسی ضمن تقویت وحدت و تقویت شور و روحیه ملی مذهبی ، حضور پر رنگ مردمی در عرصه فعالیت مذهبی به نمایش گذاشته شده و تمام توطئه های دشمنان را نقش برآب خواهد کرد و بلعکس حضور کم رنگ مردم نیز نتیجه کاملاً معکوسی برجای خواهد گذاشت.
کلمات کلیدی پست

مصاحبه دوشنبه ، 30 اردیبهشت 1398 - 9:54 صبح
 ارومیه
 مالی

گروه پست : مصاحبه
کد پست : 1097


اطلاعات تماس


  ارومیه ، خیابان امام کوی 9 (اسلامی) ، اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی
  044-32230113
  044-32221740  (دورنگار)
 Info@ido-ag.ir

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

طراح و برنامه نویس : مهندس امیر اباذرلو وب سایت : www.web99.ir همراه : 09143613790