Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات خبر
  ورود به سایت   |    هنوز ثبت نام نکر ده اید؟
  آپی آدرس :
34.204.168.209
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
292
  بازدید دیروز :
1093
   افراد آنلاین :
9
   بازدید ماه جاری :
3346
   بازدید ماه گذشته :
19642
   بازدید کل :
458918

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی:

فدا کردن مال و انفاق آن در راه خدا از جمله اسرار عید قربان است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی گفت: ذبح قربانی در حقیقت قربانی کردن هواهای نفسانی و تعلقات مادی است که باعث تقرب انسان به درگاه الهی می‌شود.

بازگشت


به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، یکشنبه بیستم مرداد ۹۸ در گفتگو با روابط عمومی این اداره کل بیان داشت: فدا کردن مال و انفاق آن در راه خدا، از جمله اسرار و حکمت های عید قربان است. «قربانی» یک عبادت مالی و از شعائر دین مبین اسلام است و در مقابل دیگر عبادتهای مالی از ویژگیهای خاصی برخوردار است، با توجه به این ویژگیها «قربانی» بین عبادتهای دیگر از جایگاه و اهمیت ممتازی برخوردار است.

وی افزود: سنّت قربانى در روز عید قربان به یاد ذبح اسماعیل است، بنابر برخی روایات تمام حیواناتی که در سرزمین منا در روز عید قربان ذبح می‌شوند فدیه حضرت اسماعیل می‌باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: حضرت ابراهیم علیه السلام از سوی خداوند سبحان مأمور قربانی کردن فرزندش شد ولی در هنگام قربانی کارد گردن اسماعیل را نبرید و سرانجام زمانی که پدر و پسر تسلیم بودن کامل خود را در برابر فرمان الهی نشان دادند، خداوند به جای قربانی فرزندش قوچی را توسط جبرئیل به حضرت ابراهیم هدیه داد تا بجای اسماعیل آن‌را قربانی کند.

حجت‌الاسلام داداش زاده تصریح کرد: خداوند در خصوص عید قربان می‌فرمایند، «گوشت و خون قربانی به سوی خدا نمی‌رود بلکه تقوا، اطاعت از امر خدا و دوری از تعلقات مادی و دنیوی است که نزد خدا از صواب بسیاری برخوردار است». مسائل اجرایی جامعه امروزی کشورمان نیز باید چنین باشد، باید بدانیم که مقام و جایگاه نزد انسان امانتی بیش نیست پس نباید به آن دلبسته شویم بلکه لازمست مطیع اوامر الهی باشیم.

وی اظهارداشت: عید یعنی بازگشت، اعیاد دینی فرصتهای طلایی برای بازگشت انسان به سوی خدا هستند و برای کسانی که رو به خداوند در حرکت هستند، اعیاد دینی فرصتهایی برای جهش و برداشتن گامهای بلند است. اگر در روز عرفه به این افق نزدیک شویم آنگاه می‌توانیم در عید قربان نفس خود را به درگاه الهی اهدا و قربانی کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در پایان با برشمردن اعمال روز عید قربان یادآور شد: عید قربان روز پر فضیلتی است. اعمال این روز چند چیز است مثل غسل که به گفته علامه مجلسى غسل در این روز سنّت مؤکّد است تا آنجا که بعضى از علما آن را واجب دانسته‌اند، همچنین اقامه نماز عید، این نماز در زمان حضور امام معصوم (ع) واجب است اما در زمان غیبت امام زمان (عج) مطابق فتوای فقهاى شیعه مستحب مؤکّد است.
کلمات کلیدی پست

تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ارومیه عید قربان بندگی دین قرآن فرهنگ مسلمان نفس ایران ذبح تقرب خدا متعال حضرت ابراهیم اسماعیل جبرئیل سبحان دوشنبه ، 28 مرداد 1398 - 1:47 بعد از ظهر
 ارومیه
 ریاست

گروه پست : اخبار استان
کد پست : 3395


اطلاعات تماس


  ارومیه ، خیابان امام کوی 9 (اسلامی) ، اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی
  044-32230113
  044-32221740  (دورنگار)
 Info@ido-ag.ir

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

طراح و برنامه نویس : مهندس امیر اباذرلو وب سایت : www.web99.ir همراه : 09143613790