en tr
سه‌شنبه,4 مهر 1402 17:13
کد خبر : 319 بازدید : 58 تاریخ : 10:29 1402/03/23
34 ناظر شرعی در کشتارگاه های استان فعالیت می کنند

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی :

34 ناظر شرعی در کشتارگاه های استان فعالیت می کنند
حجت الاسلام ولی زاده گفت: بر اساس ماده هفت قانون فوق آموزش و معرفی این ناظرین شرعی بر عهده حوزه نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی می باشد و بر این اساس در آذربایجان غربی در کلیه کشتارگاه ها یعنی 12 کشتارگاه طیور، 16 کشتارگاه دام و هشت مرکز بسته بندی و مراکز مشمول قانون به تعداد 34 ناظر شرعی بعد از طی دوره های آموزشی تخصصی مشغول به فعالیت و نظارت بر حلیت و طهارت مواد تولیدی هستند.

حجت الاسلام مهدی ولی زاده در گفتگو با واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت های دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی اظهار داشت: قانون نظارت شرعی یک قانون مصوب مجلس می باشد که از دهه هشتاد به بعد اجرا می شود و در آذربایجان غربی نیز این قانون به صورت دقیق اجرا می شود و طبق ماده 4 این قانون تمام واحدهای تولیدی گوشت اعم از کشتارهای دام و طیور و مراکز فرآوری و عمل آوری، کارخانجات سوسیس و کالباس، مبادی ورودی گوشت از خارج از کشور (کمرک) و مراکز صیادی موظف به بکارگیری ناظر شرعی هستند.

وی افزود: بر اساس ماده هفت قانون فوق آموزش و معرفی این ناظرین شرعی بر عهده حوزه نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی می باشد و بر این اساس در آذربایجان غربی در کلیه کشتارگاه ها یعنی 12 کشتارگاه طیور، 16 کشتارگاه دام و هشت مرکز بسته بندی و مراکز مشمول قانون به تعداد 34 ناظر شرعی بعد از طی دوره های آموزشی تخصصی مشغول به فعالیت و نظارت بر حلیت و طهارت مواد تولیدی هستند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی اضافه کرد: در هیچ کشتارگاهیی ذبح توسط دستگاه صورت نمی گیرد و ذبح دام و طیور توسط ذابحین با نظارت ناظرین شرعی صورت می گبرد که 101 نفر ذابح در 28 کشتارگاه دوره های اموزشی را فراگرفته و بر اساس آداب اسلامی زیر نظر ناظر شرعی در راستای تامین غذای حلال و پاک فعالیت می کنند.

وی بیان داشت: پلمپ های پلاستیکی نشانه گذاری بر روی لاشه های دام در استان آذربایجان غربی تهیه شده و به لاشه های دام الصاق می شود که در آن نوع و جنس لاشه ذبح شده مشخص می شود و این از جمله فعالیت های مجموعه دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان می باشد.

حجت الاسلام ولی زاده تصریح کرد: اجزای حرام دام و طیور در کشتارگاه های دام معدوم می شود و این اجزا از کشتارگاه ها خارج نمی شوند و اگر جگرکی ها چنین چیزی یافت شود، مربوط به کشتارهای غیر مجاز هستند و در صورت مشاهده این اجزا در مراکز عرضه جرکی ها که غالبا هم دارای مجوز نمی باشند،  به مراکز قضایی معرفی می شوند.

وی عنوان داشت: انتظار از مجموعه های فرهنگی اعم از صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، ارشاد، حوزه های علمیه، منابر و مساجد و ... این است که در مسئله غذای حلال فرهنگ سازی لازم را انجام دهند، چرا که ذبح شرعی یکی از افتخارات شریعت اسلامی است و امروزه در بازارهای اروپایی و غیر مسلمان معمولا از گوشت با آرم حلال استقبال ویژه می شود، چون بر اثر مراعات آداب ذبح اسلامی لاشه ذبح شده  سالم تر و لذیذ تر است و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.

دسته بندی ها
اداره کل استانی
پربازدید ها
اسلام تنها مکتبی است که به زنان نقش و جایگاه داده است

اسلام تنها مکتبی است که به زنان نقش و جایگاه داده است

نقش اهل سنت آذربایجان غربی در دفاع مقدس با تقدیم سه هزار و 475 شهید  شهید

نقش اهل سنت آذربایجان غربی در دفاع مقدس با تقدیم سه هزار و 475 شهید شهید

جریان های مردمی به مسئله تربیت نسل نوجوان اهتمام داشته باشند

جریان های مردمی به مسئله تربیت نسل نوجوان اهتمام داشته باشند

بانک ها در مسئله اعطای تسهیلات ازدواج و فرزندآوری همکاری لازم را نمی کنند

بانک ها در مسئله اعطای تسهیلات ازدواج و فرزندآوری همکاری لازم را نمی کنند

نقش زنان آذربایجان غربی در دفاع مقدس

نقش زنان آذربایجان غربی در دفاع مقدس

آمار سایت
کاربران آنلاین : 29
بازدید امروز : 329
بازدید دیروز : 355
بازدید ماه جاری : 11176
بازدید سالانه : 98203
کل بازدید ها : 98203
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1402/07/03