en tr
شنبه,30 تیر 1403 01:55
کد خبر : 319 بازدید : 180 تاریخ : 10:29 1402/03/23
34 ناظر شرعی در کشتارگاه های استان فعالیت می کنند

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی :

34 ناظر شرعی در کشتارگاه های استان فعالیت می کنند
حجت الاسلام ولی زاده گفت: بر اساس ماده هفت قانون فوق آموزش و معرفی این ناظرین شرعی بر عهده حوزه نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی می باشد و بر این اساس در آذربایجان غربی در کلیه کشتارگاه ها یعنی 12 کشتارگاه طیور، 16 کشتارگاه دام و هشت مرکز بسته بندی و مراکز مشمول قانون به تعداد 34 ناظر شرعی بعد از طی دوره های آموزشی تخصصی مشغول به فعالیت و نظارت بر حلیت و طهارت مواد تولیدی هستند.

حجت الاسلام مهدی ولی زاده در گفتگو با واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت های دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی اظهار داشت: قانون نظارت شرعی یک قانون مصوب مجلس می باشد که از دهه هشتاد به بعد اجرا می شود و در آذربایجان غربی نیز این قانون به صورت دقیق اجرا می شود و طبق ماده 4 این قانون تمام واحدهای تولیدی گوشت اعم از کشتارهای دام و طیور و مراکز فرآوری و عمل آوری، کارخانجات سوسیس و کالباس، مبادی ورودی گوشت از خارج از کشور (کمرک) و مراکز صیادی موظف به بکارگیری ناظر شرعی هستند.

وی افزود: بر اساس ماده هفت قانون فوق آموزش و معرفی این ناظرین شرعی بر عهده حوزه نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی می باشد و بر این اساس در آذربایجان غربی در کلیه کشتارگاه ها یعنی 12 کشتارگاه طیور، 16 کشتارگاه دام و هشت مرکز بسته بندی و مراکز مشمول قانون به تعداد 34 ناظر شرعی بعد از طی دوره های آموزشی تخصصی مشغول به فعالیت و نظارت بر حلیت و طهارت مواد تولیدی هستند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی اضافه کرد: در هیچ کشتارگاهیی ذبح توسط دستگاه صورت نمی گیرد و ذبح دام و طیور توسط ذابحین با نظارت ناظرین شرعی صورت می گبرد که 101 نفر ذابح در 28 کشتارگاه دوره های اموزشی را فراگرفته و بر اساس آداب اسلامی زیر نظر ناظر شرعی در راستای تامین غذای حلال و پاک فعالیت می کنند.

وی بیان داشت: پلمپ های پلاستیکی نشانه گذاری بر روی لاشه های دام در استان آذربایجان غربی تهیه شده و به لاشه های دام الصاق می شود که در آن نوع و جنس لاشه ذبح شده مشخص می شود و این از جمله فعالیت های مجموعه دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان می باشد.

حجت الاسلام ولی زاده تصریح کرد: اجزای حرام دام و طیور در کشتارگاه های دام معدوم می شود و این اجزا از کشتارگاه ها خارج نمی شوند و اگر جگرکی ها چنین چیزی یافت شود، مربوط به کشتارهای غیر مجاز هستند و در صورت مشاهده این اجزا در مراکز عرضه جرکی ها که غالبا هم دارای مجوز نمی باشند،  به مراکز قضایی معرفی می شوند.

وی عنوان داشت: انتظار از مجموعه های فرهنگی اعم از صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، ارشاد، حوزه های علمیه، منابر و مساجد و ... این است که در مسئله غذای حلال فرهنگ سازی لازم را انجام دهند، چرا که ذبح شرعی یکی از افتخارات شریعت اسلامی است و امروزه در بازارهای اروپایی و غیر مسلمان معمولا از گوشت با آرم حلال استقبال ویژه می شود، چون بر اثر مراعات آداب ذبح اسلامی لاشه ذبح شده  سالم تر و لذیذ تر است و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.

دسته بندی ها
اداره کل استانی
پربازدید ها
آمار سایت
کاربران آنلاین : 31
بازدید امروز : 128
بازدید دیروز : 956
بازدید ماه جاری : 30542
بازدید سالانه : 250426
کل بازدید ها : 314825
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/03/03