en tr
جمعه,29 تیر 1403 23:58
کد خبر : 345 بازدید : 191 تاریخ : 18:02 1402/04/24
دنیای امروز نیازمند تربیت سیره اهل بیت است/ باید بزرگمردی را از کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی:

دنیای امروز نیازمند تربیت سیره اهل بیت است/ باید بزرگمردی را از کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم
حجت الاسلام امامی گفت: اهل بیت ایثار و فداکاری را در عمل به فرزندان خود یاد می دادند و به همین دلیل امام حسن مجتبی از پدر و مادر خود ایثار را یاد می گیرد و در زندگی خود چندین بار اموال خود را انفاق کرد و لذا باید بزرگ مردی را به فرزندان خودمان یاد بدهیم.

به گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی، حجت الاسلام منصور امامی امروز در اولین دوره تخصصی تربیت کودک قرآنی آذربایجان غربی که در مدرسه علمیه الزهرا (س) ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه ساعاتی که یک فرد از اول ابتدایی تا پایان دکتری مشغول به تحصیل است اگر با هم جمع کنیم، حدود سه و نیم سال به صورت 24 ساعته می شود و سال هایی که کودک در دامن مادر پرورش پیدا می کند دو برابر این اندازه است.

وی افزود: به دلیل این که دوره کودکی مهم ترین دوران تکون شخصیت انسان می باشد در دین اسلام بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است و دوره دوم، دوره نوجوانی است که انسان در عرصه های قبول مسئولیت اجتماعی قدم می گذارد و در سیره اهل بیت نیز بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: در سیره اهل بیت علیهم السلام یک اصولی در تربیت کودکان وجود دارد و برخی اندیشمندان غربی نیز به این اصول رسیده اند، و تربیت انسان در فضاها و محیط های مختلف در رشد انسان موثر است و اهل بیت و حضرات معصومین اصول ابتدایی اخلاقی نظیر عدالت و... را در ابتدای کودکی برای کودکان خود اجرا می کردند و بدان ها یاد می دادند.

وی اضافه کرد: مهم ترین عاملی که در کربلا موجب شد برخی نوجوانان از امام حسین دفاع کنند، تربیت صحیح است و بستر تربیتی کودکان و نوجوانان به گونه ای بود که توانستند حق را بشناسند و با شجاعت از آن دفاع کنند.

حجت الاسلام امامی تاکید کرد: قرآن کریم در مورد فرعون بیان می کند "  فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ ۚ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ"  فرعون با تبلیغات دروغ و باطل قومش را ذلیل و زبون داشت تا همه مطیع فرمان وی شدند که آنها مردمی فاسق و نابکار بودند، و قرآن دلیل اطاعت را فاسق بودن امت زمان فرعون بیان می کند و طاغوت برای رسیدن به قدرت و حاکم شدن، مردم را فاسد می کند و مردم فاسد گوش به حرف طاغوت می دهند و مقاومت نمی کنند و لذا قرآن به ما دستور می دهد اگر می خواهید انسان های مقاوم در برابر طاغوت تربیت کنید باید آن ها را پاک بار بیاورید.

وی عنوان داشت:  کودک به دلیل این که فطرتش پاک و دست نخورده است در برابر زور مقاومت می کند و گاهی در خانواده ها به دلیل عدم آشنایی با اصول تربیت فرزند را با اجبار زور پذیر بار می آورند و به دلیل همین است که امام کاظم (ع) علامت عاقل بودن بچه در آینده را، چموش بودن او در دوران کودکی عنوان کرده و می فرمایند: تُستَحَبُّ عَرامَةُ الصَّبِيِ فِي صِغَرِهِ لِيَكونَ حَليما في كِبَرِهِ، «خوب است بچّه در كودكى بازى گوش باشد تا در بزرگ سالى بردبار گردد» ولذا گاهی ما با عنوان تربیت فرزند و کودک را از فطرت او جدا می کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد:  اعتقاد ما این است که اهل بیت وائمه معصومن قرآن مجسم هستند و می توان قواعد تربیتی را از سیره حضرات معصومین استخراج کرد و امروز دنیای غرب در این رابطه به ما نیازمند است و پدر روانشانسی غرب جناب ژان پیاژه در تربیت کودکان خود شکست خورد و نتوانست آن ها را خوب تربیت کند، لذا طلایه داران مسئله روانشناسی و تربیت در دنیای امروز در این امر مانده اند اما در مکتب اهل بیت فرزندانی تربیت شده اند که نظیر ندارند.

وی گفت:  اهل بیت ایثار و فداکاری را در عمل به فرزندان خود یاد می دادند و به همین دلیل امام حسن مجتبی از پدر و مادر خود ایثار را یاد می گیرد و در زندگی خود چندین بار اموال خود را انفاق کرد و لذا باید بزرگ مردی را به فرزندان خودمان یاد بدهیم.

حجت الاسلام امامی در پایان عنوان داشت: دشمن امروز روی کودکان برنامه ریزی کرده است و البته این امرمختص امروز نیست و در دوران امام علی (ع) معاویه کودکان را دشمن اهل بیت و امام علی (ع) تربیت می کرد و امروز دشمن با استفاده از بستر رسانه ها به صورت کامل و علمی روی فرزندان و کودکان ما کار می کند و کارتل های اقتصادی غربی در جهت مصرف کننده بودن فرزندان ما هزینه می کنند.

دسته بندی ها
اداره کل استانی
پربازدید ها
آمار سایت
کاربران آنلاین : 20
بازدید امروز : 955
بازدید دیروز : 1070
بازدید ماه جاری : 31351
بازدید سالانه : 250787
کل بازدید ها : 314696
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/03/03