en tr
سه‌شنبه,28 فروردین 1403 02:01
کد خبر : 359 بازدید : 143 تاریخ : 09:02 1402/05/26
اجتماع بزرگ هیئتی های آذربایجان غربی در دهه آخر صفر در مشهد برگزار می شود

اجتماع بزرگ هیئتی های آذربایجان غربی در دهه آخر صفر در مشهد برگزار می شود
حجت الاسلام بخشی گفت: در کنار اجتماع بزرگ آذری زبان ها، یک عزاداری ویژه استان آذربایجان غربی  با زبان و آداب و رسوم تاریخی خودشان در حرم رضوی نیز برگزار می شود که از شبکه های تلویزیونی پخش می شود و حرم مصمم است تا عزاداری استان ها در حرم برگزار شود.

به گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی حجت الاسلام علی بخشی امروز در جلسه هماهنگی "عزاداری آذری زبان های کشور در سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی " که در سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: در ارومیه باید یاد و نام مبارز انقلابی، حجت الاسلام غلامرضا حسنی که دشمنان انقلاب و منافقین از او کینه داشتند و این کینه نشانه درست بودن سیره و روش مرحوم حسنی بود، زنده بماند.

وی افزود: امام رضا (ع) در روایتی می فرماید؛  إِنَّ لِكُلِّ إِمَامٍ عَهْداً فِي عُنُقِ أَوْلِيَائِهِ وَ شِيعَتِهِ وَ إِنَّ مِنْ تَمَامِ اَلْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ وَ حُسْنِ اَلْأَدَاءِ زِيَارَةَ قُبُورِهِمْ فَمَنْ زَارَهُمْ رَغْبَةً فِي زِيَارَتِهِمْ وَ تَصْدِيقاً بِمَا رَغِبُوا فِيهِ كَانَ أَئِمَّتُهُمْ شُفَعَاءَهُمْ يَوْمَ اَلْقِيَامَةِ،  براى هر امامى برعهدۀ اوليا و شيعياش پيمانى است و از تمام و كامل بودن وفاى به عهد و بهتر ادا نمودن آن زيارت قبور آن بزرگواران است. پس هركس با ميل و رغبت آنها را زيارت نمايد و مواردى را كه آنها رغبت دارند قبول نمايد ائمۀ ايشان در روز قيامت شفيعانشان خواهند بود.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس تصریح کرد: آذری ها الحق و الانصاف این زیارت امام رضا (ع) را به خوبی به جا می آورند و سالانه حدود 30 میلیون زائر به حرم مشرف می شوند و این جمعیت در سه روز آخر صفر در روز به 4 میلیون و 500 هزار نفر می رسد.

وی گفت: پارسال 4 هزار 25 هیئت در دهه آخر صفر در مشهد حضور یافتند و در سه روز آخر صفر بیش از 4 هزار عزاداری در صحن های حرم رضوی برگزاری شد.

حجت الاسلام بخشی بیان داشت: با وجود حضور 4 میلیون و 500 هزار زائر در دهه آخر صفر در مشهد مقدس فقط سه پرونده در دادگستری مشهد باز شد که آن ها هم با وساطت ختم به خیر شد و این در حالی است که در دربی تهران بیش از 100 دستگاه اتوبوس کامل تخریب می شود و صدها نفر بستری و زخمی می شوند و در برخی موارد هم کشته دارد.

وی عنوان داشت: محوری که باعث می شود این عظمت در مشهد مقدس رقم بخورد و مردم از خود گذشتگی داشته باشند و به هم احترام بگذارند و همدیگر را تقویت کنند، محبت امام رضا (ع) است و کمترین نزاع را در این مراسم ها داریم.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: مسئول ترافیک شهرداری مشهد بیان می کرد؛ که برای مدیریت ترافیک مشهد از ژاپن مهندس آوردیم،وقتی این انبوه از جمعیت را در مشهد دیدند، گفتند سالانه چند صد کشته دارید؟ گفتیم هیچ، گفت برای مدیریت ترافیک این ها هیچ کاری نمی شود کرد و تنها کار همانی است که صورت می گیرد و من به مسئول ترافیک مشهد گفتم هیئت را برای این مهندسین ژاپنی شرح بدهید که در هیئت وقتی مداح نوحه می خواند همه از بزرگ و کوچک و مسئول و ... گوش به فرمان مداح هستند و رئیس و مرئوس همه خادم و نوکر هستند.

وی افزود: اولین قومیت بزرگ عزاداران حرم رضوی آذری زبان ها هستند و با آن آداب و رسوم و عزاداری های عظیم خود حماسه خلق می کنند و حتی کسانی که به زبان آذری آشنایی ندارند، از عزاداری های آذری ها به وجد می آیند و با روضه هایشان گریه می کند و این همان زبان مشترک اهل بیت است.

حجت الاسلام بخشی خاطرنشان کرد: عزاداری آخر صفر امسال در مشهد با توجه به مسائل سال گذشته از اهمیت بالایی برخوردار است و دشمنان تلاش خواهند کرد عظمت این عزاداری را زیر سوال ببرند و اخبار منفی از این عزاداری میلیونی مخابره کنند و صبر و حوصله عزاداران و هیئیتی ها این توطئه را نیز خنثی خواهد کرد.

وی گفت: باید هیئت های مذهبی صحنه های زیبایی که هیئات مذهبی و عزاداران در صحن حرم رضوی خلق می کنند، رسانه ای کنند و در فضای مجازی انتشار دهند و باید یک بازنمایی حضور آذری ها در مشهد به صورت باشکوه رقم زده شود.

مدیر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: در کنار اجتماع بزرگ آذری زبان ها، یک عزاداری ویژه استان آذربایجان غربی  با زبان و آداب و رسوم تاریخی خودشان در حرم رضوی نیز برگزار می شود که از شبکه های تلویزیونی پخش می شود و حرم مصمم است تا عزاداری استان ها در حرم برگزار شود.

پربازدید ها
فرزندان خمینی با عملیات وعده صادق مبدأ تاریخ ایجاد کردند

فرزندان خمینی با عملیات وعده صادق مبدأ تاریخ ایجاد کردند

تصاویر/ جشن تکلیف دانش آموزان دختر در مسجد حاجی خان ارومیه

تصاویر/ جشن تکلیف دانش آموزان دختر در مسجد حاجی خان ارومیه

آمار سایت
کاربران آنلاین : 26
بازدید امروز : 72
بازدید دیروز : 618
بازدید ماه جاری : 16990
بازدید سالانه : 191203
کل بازدید ها : 221755
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/01/27