en tr
جمعه,10 آذر 1402 14:32
کد خبر : 396 بازدید : 40 تاریخ : 08:57 1402/07/20
منابر باید موضوع محور باشد/  منابر باید بر نیازهای مردم پاسخ دهد

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی:

منابر باید موضوع محور باشد/ منابر باید بر نیازهای مردم پاسخ دهد
حجت الاسلام کشوری: برای جذب مخاطب و جذاب بودن منابر باید موضوع منابر را اصلاح کنیم و لذا نظام مسائل تبلیغ باید بر اساس اصل " حوائج‌الناس" باز تعریف شود که در این صورت اقبال مردم به بحث بیشتر می شود.

به گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی حجت الاسلام علی کشوری عصر چهارشنبه 19 مهر  در نشست " تبلیغ مسئله محور " که با حضور روحانیون و طلاب طرح هجرت و مدارس امین آذربایجان‌غربی در مدرسه علمیه امام خامنه ای ارومیه برگزار شد، با تاکید بر تبلیغ مسئله محور اظهار داشت: روایتی از نبی مکرم اسلام بیان می‌کند که هفته ای یک روز باید به تبلیغ دین و آموختن معارف الهی اختصاص داده شود و با این رویه ای که در مسئله تبلیغ وجود دارد این امر تحقق پیدا نمی کند و باید تبلیغ در اولویت همه مجموعه و نهادها و افراد باشد.
وی افزود: برای جذب مخاطب و جذاب بودن منابر باید موضوع منابر را اصلاح کنیم و لذا نظام مسائل تبلیغ باید بر اساس اصل " حوائج‌الناس" باز تعریف شود که در این صورت اقبال مردم به بحث بیشتر می شود.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تاکید کرد: انسان‌ها علاقه دارند استعدادهای خود را نشان دهند و این مسئله به استعدادهای جسمی، فکری و اخلاقی تقسیم می شود و جامعه انسان های دارای فکر و پرحوصله را دوست دارد و باید راه‌های تقویت این استعدادها را از دیدگاه روایات و دین بشناسیم و به مردم بیان کنیم و ائمه فرمودند اگر والدین آداب پنجگانه انعقاد نطفه و مراقبت دوران بارداری را رعایت کنند فرزند آن ها در استعدادهای فوق قوی خواهد بود و همین مسئله یک موضوع مهم در منابر می تواند باشد.

وی تصریح کرد: راجع به مشاغل و شغل‌های برتر باید منبر آماده کنیم و مردم دوست دارند شغل مناسب داشته باشند.

حجت الاسلام کشوری ادامه داد: باید در حوزه سلامت هم منبر آماده کنیم و در منبر به سلامت مردم بپردازیم مستمعین از آن استقبال می کنند و اگر به منبر هم نرسند، صوت آن را پیگیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: باید در مورد طهارت که از زمان انبیای الهی بیان شده منبر برویم که روایتی بیان می‌کند که هر کس می‌خواهد زندگی اش برکت داشته باشد ده نوع طهارت را در زندگی خود رعایت کند.
دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی افزود: تاریخ یکی از موضوعاتی است که در منابر باید بیان شود که برای مخاطب جذابیت دارد و البته باید از تحریف در تاریخ مراقبت شود و برخی ها تاریخ غلط را به خورد مردم می‌دهند و لذا گاهی گزارش غلطی از گزاره‌های تاریخی بیان می‌شود و باید دقت شود تاریخ صحیح را تبیین کنیم.
وی با تاکید بر لزوم منبر در خصوص فرائض خمسه از جمله نماز، روزه، زکات و ... گفت: از جمله موضوعاتی که باید در منابر از آن صحبت شود و برای مخاطب جذاب است، مسئله گنج می باشد و روایات گنج را توسعه داده و آن را به کمک مالی به امام، ذکر لااله الا الله  و دیگر اذکار و ...تعمیم دادند و برخی ها گنج را فقط پول و طلا معرفی می‌کنند.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی سخنرانی در مورد مسائل زیبایی و ... را از دیگر موضوعات منبر جذاب عنوان کرد و افزود: باید روش‌های گفتگو با مردم را یاد بگیریم و اگر کسی چهار مسئله اطلاع رسانی و مدیریت خبر، گفتگوی دو طرفه با مردم، تولید مکتوبات در حول و محور مسئله و نمونه سازی و پیاده سازی کردن را انجام دهد مردم از نظام مسائل آن باخبر می شوند و باید مردم را خبردار کنیم و ما اسم این چهار کار را تحریک خبر نام گذاری کردیم.
وی ادامه داد: باید زمان‌های تبلیغ را توسعه بدهیم و هر هفته با مردم در ارتباط باشیم و برای اقبال مردم لازم است نظام مسائل تبلیغ برای آن‌ها بازتعریف بشود.

پربازدید ها
اهتزاز پرچم بزرگ فاطمیه برای سومین سال پیاپی در ارومیه

اهتزاز پرچم بزرگ فاطمیه برای سومین سال پیاپی در ارومیه

عقلانیت، عدالت و معنویت اساس اسلام است/  غربی که ادعای آزادی دروغین می کند ناامن ترین مکان برای زنان است

عقلانیت، عدالت و معنویت اساس اسلام است/ غربی که ادعای آزادی دروغین می کند ناامن ترین مکان برای زنان است

تصاویر/ اولین اجلاسیه استانی بهشت آذربایجان غربی

تصاویر/ اولین اجلاسیه استانی بهشت آذربایجان غربی

تصاویر/ مراسم افتتاحیه نمایشگاه کوچه های بنی هاشم ارومیه

تصاویر/ مراسم افتتاحیه نمایشگاه کوچه های بنی هاشم ارومیه

هیئت باید امروز سنبل حیات باشد

هیئت باید امروز سنبل حیات باشد

راه های تقویت همکاری حوزه علمیه خواهران ارومیه  و تبلیغات اسلامی بررسی شد

راه های تقویت همکاری حوزه علمیه خواهران ارومیه و تبلیغات اسلامی بررسی شد

تصاویر/ مراسم ویژه اهتزاز پرچم عزای فاطمی سلام الله علیها در ارومیه

تصاویر/ مراسم ویژه اهتزاز پرچم عزای فاطمی سلام الله علیها در ارومیه

نگاه غرب به زن، نگاه ابزاری است/  نظام سرمایه داری به دنبال این است که هویت زن را از او بگیرد

نگاه غرب به زن، نگاه ابزاری است/ نظام سرمایه داری به دنبال این است که هویت زن را از او بگیرد

تصاویر/ همايش آموزشی مديران تخصصی خواهران کانون های مساجد آذربایجان‌غربی

تصاویر/ همايش آموزشی مديران تخصصی خواهران کانون های مساجد آذربایجان‌غربی

آمار سایت
کاربران آنلاین : 40
بازدید امروز : 447
بازدید دیروز : 430
بازدید ماه جاری : 19577
بازدید سالانه : 131648
کل بازدید ها : 131648
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1402/09/09