en tr
جمعه,1 تیر 1403 14:07
کد خبر : 424 بازدید : 130 تاریخ : 15:29 1402/09/09
نگاه غرب به زن، نگاه ابزاری است/  نظام سرمایه داری به دنبال این است که هویت زن را از او بگیرد

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی:

نگاه غرب به زن، نگاه ابزاری است/ نظام سرمایه داری به دنبال این است که هویت زن را از او بگیرد
حجت الاسلام امامی گفت: زن در تعریف غالبا شرقی، همچون عنصری در حاشیه و بی نقش در تاریخ سازی است و در تعریف غالبا غربی، به مثابه موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه داری جدید است، معرفی می شود.

به گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی، حجت الاسلام منصور امامی امروز در همایش آموزشی مدیران کانون‌های تخصصی خواهران که در سالن جلسات اداره کل ارشاد آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: ما امروز مسئله بحران را در تمام حوزه ها داریم اما کلید واژه ای که مقام معظم رهبری هم به آن تاکید دارند مسئله «بحران هویت زن» است.

وی افزود: شاید «بحران زن» تعبیر تعجب آوری باشد لکن امروز مسئله بحران آب و هوا، بحران انرژی، گرم شدن زمین به عنوان مسائل اصلی بشریت مطرح می شود، اما هیچکدام از اینها مسائل اصلی بشریت نیست. و مشکل مهم بشریت امروز دوری از معنویت ، اخلاق و رفتار اجتماعی انسان ها با یکدیگر، است .

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی ادامه داد: زن در تعریف غالبا شرقی، همچون عنصری در حاشیه و بی نقش در تاریخ سازی است و در تعریف غالبا غربی، به مثابه موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه داری جدید است، معرفی می شود.

حجت الاسلام امامی ادامه داد: طبق فرموده مقام معظم رهبری؛ موضع ما در قبال مدعیان ریاکار غربی، موضع مطالبه است، موضع دفاع نیست. در قضییه زن دنیا مقصر است. و منظور از دنیا همین فلسفه، فرهنگ و تمدن غربی موجود متجدد و مدرنیته است.

وی گفت: غرب متجدد که از حدود دویست سال پیش به این طرف در همه شئون زندگی تفکری را ابراز کرده است که زنان را به بردگی کشیده است و ما در قبال این ها مطالبه کننده ایم و آن ها نسبت به مسئله زن جدا گناهکارند، مقصرند؛ ضربه زدند، جنایت کردند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی در ادامه افزود: جلال آل احمد در جایی از نوشته های خود می گوید؛ «غرب‌زدگی می‌گویم همچون وبازدگی. و اگر به مذاق خوشایند نیست، بگوییم همچون سرمازدگی یا گرمازدگی. اما نه، دست کم چیزی است در حدود سن‌زدگی». و در جایی دیگر چنین می نویسد؛ «آدم غرب زده هرهری مذهب است و به هیچ چیز اعتقاد ندارد اما به هیچ چیز هم بی اعتقاد نیست. یک دم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است همه چیز برایش علی السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد دیگر بود و نبود پل هیچ است».

وی با اشاره به نگاه اسلام به انسان و زن گفت: اسلام در ارزش گذاری انسانی و اسلامی، «انسان» را مورد نظر دارد؛ زن و مرد هیچ تفاوتی ندارند؛ تساوی زن و مرد در زمینه ارزش های انسانی و اسلامی جزو مسلمات اسلام است؛ در این هیچ تردیدی نیست.

حجت الاسلام امامی تصریح کرد: زن به یک جایگاه مصنوعی و تصنعی و تشریفاتی احتیاج ندارد؛ به جایگاهی نیاز دارد که متانت، سکینه و آرامش روحی اوست. در طبیعت الهی زن، آن چنان لطافت ، زیبایی و گرمای محبتی وجود دارد که می تواند هم خود را و هم محیط پیرامون خود را چه در داخل خانه و چه در جامعه به آرامش رساند.

وی افزود: در حدود صد سال پیش، در تمام اروپا و کشورهای غربی، زن فقط در سیطره مرد خود و یا یک مرد دیگر مثل صاحب کارخانه و مزرعه میتوانست باشد و هیچ حقی از حقوق اصلی یک انسان در جامعه متمدن از جمله حق رای، حق مالکیت و حق معامله را نداشت. بعد آمدند زن را به میدان کار و  فعالیت اجتماعی کشاندند؛ اما در همان حال، تمام وسایل را برای لغزش زن فراهم کردند و او را در متن جامعه رها و بی پناه گذاشتند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی در ادامه به اشاره به فرموده مقام معظم رهبری گفت: از نظر غرب، علت اینکه شما نباید حجاب داشته باشید، این نیست که آزاد باشید. شما دارید می گویید من با حجاب هم آزادی دارم. او چیز دیگری مورد نظرش است ؛ زن را برای بهره وری نامشروع مرد، می خواهند. این بزرگترین اهانت به زن است.

وی افزود: شیرزنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوم «زن نه شرقی، نه غربی» است و زن مسلمان ایرانی تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان گشود و ثابت کرد که می توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود، و در همین حال در متن و مرکز بود و می توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه سیاسی و اجتماعی نیز سنگر سازی های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد.

حجت الاسلام امامی  در پایان گفت: عظمت زن به این نیست که بتواند چشم مردها را به خودش جلب کند؛ این تحقیر زن است. عظمت زن آن است که بتواند حجب و حیا و عفاف زنانه را حفظ کند، این را با عزت مومنانه و احساس تکلیف بیامیزد، لطافت را در جای خود و برّندگی ایمان را هم در جای خود به کار برد و این ترکیب ظریف فقط مال زن ها است.

دسته بندی ها
اداره کل استانی
پربازدید ها
آمار سایت
کاربران آنلاین : 97
بازدید امروز : 704
بازدید دیروز : 659
بازدید ماه جاری : 33106
بازدید سالانه : 232930
کل بازدید ها : 285646
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/03/03