en tr
شنبه,30 تیر 1403 01:35
کد خبر : 458 بازدید : 56 تاریخ : 11:18 1403/02/16
سیره علمی مبارزاتی و تشکیلاتی امام صادق (ع)

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی تبیین کرد؛

سیره علمی مبارزاتی و تشکیلاتی امام صادق (ع)
حجت الاسلام امامی گفت: تربیت متخصص از در حوزه های مختلف برای جوابگویی برای شبهات از دیگر کارهای امام صادق بود و امام توسط این شاگردان شبهات را رصد کرده و پاسخ می داد.

به  گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی حجت الاسلام منصور امامی شامگاه جمعه در مراسم شب شهادت امام صادق عليه السلام که در حسينيه ثارالله ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: از جمله واجباتی که بر ما لازم است شناخت درست اهل بیت و تبعیت از آن‌هاست و لذا مجالس اهل بیت مقدمه واجب است.

وی افزود: از مهم ترین شئون پیامبر و اهل بیت تبیین بود و لذا باید به تک تک حضرات معصومین به دید سیره تبیین نگاه کنیم. لازمه نگاه به سیره تبیینی امام صادق علیه السلام شناخت دقیق زمان امام است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی تصريح کرد: از جمله خلفای عصر امام باقر علیه السلام، عبدالملک بن مروان بود که به فتح و کشورگشایی روی آورد و اقطار زیادی را تحت حکومت خود در آورد، وقتی مرزهای جغرافیایی گسترش یافت اتفاقاتی افتاد که از جمله آن ها آشنایی دیگر مردمان با اسلام و ایمان آوردن آن‌ها بود و باید امام صادق علیه السلام برای مدیریت فرهنگی آن عصر برنامه طراحی می کرد.
وی ادامه‌داد: دومین اتفاقی که افتاد آشنایی مسلمانان با حوزه تمدنی و فرهنگی ایران و هند و .... بود و مسلمانانی که در معارف قرآن آن اندازه عمیق نبودند با فرهنگ جدیدی آشنا شدند و در نتیجه آن، برخی مسلمانانِ ضعیف متزلزل شدند و بخشی از این مسلمان‌ها به ایجاد افکار التقاطی روی آوردند و محافلی تشکیل دادند و فرقه‌های مختلفی نیز در این عصر به وجود آمد به نام اسلام، که سخنان مخالفین اسلام را می گفتند و انحراف فکری داشتند و امام صادق باید این ها را هم مدیریت می کرد.
حجت‌الاسلام امامی تصریح کرد:  انتقال حکومت از بنی امیه به بنی عباس اتفاق افتاد و قرار بود حکومت به دست اهل بیت بیفتد و برخی اصحاب سر امام، اسرار را افشا کردند و انحراف اتفاق افتاد و حکومت به دست بنی العباس افتاد و بنی عباس سال ها اهل بیت را برای مبارزه با بنی امیه همراهی کرده بودند و شگرد مبارزه اهل بیت را می دانستند و لذا از این جهت مبارزه با بنی العباس سخت تر بود.

وی گفت:  عده‌ای از گسترش فرهنگ ها و مرزهای سیاسی برای قدرت سازی علیه اسلام استفاده کردند، امروز هم فضای مجازی و رسانه مرزها را گسترش داده و کشورها در مرزهای شیشه ای زندگی می کنند و تفکرات مختلف دست به دست می شوند شاید برخی فکرها سالها نمی توانستند تفکرات خود را گسترش دهند امروز از رسانه برای ترویج افکار خود استفاده می کند و لذا لازم است سیره پژوهشی کنیم و روش اهل بیت در این زمینه الگو قرار دهیم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی شبکه سازی و ساختار سازی را از کارهای تاثیرگذار امان صادق عنوان کرد و افزود: امام برای ارتباط با مسلمانان اقطار مختلف سازمان وکالت را راه اندازی کرد و وکالت را اهل بیت برای ارتباط سیاسی، دینی، فرهنگی و اقتصادی راه انداخته بودند.
وی ادامه داد: تربیت متخصص از در حوزه های مختلف برای جوابگویی برای شبهات از دیگر کارهای امام صادق بود و امام توسط این شاگردان شبهات را رصد کرده و پاسخ می داد.
حجت الاسلام امامی گفت:  از مهم ترین کارها امام صادق تبیین دقیق امامت و ولایت بود و قالب روایت های کافی از امام باقر و امام صادق است و حضرت توانست به مذهب شیعه قدرت ببخشد و آن را احیا کند و امام صادق به تنهایی شبهات را رصد کرد، از طرفی ساختار سازی کرد و از سویی نهضت علمی ایجاد کرد و مبانی درست اسلام را دقیق تبیین کرد به گونه ای که تاکنون کسی نتوانسته در آن تزلزل ایجاد کند.
وی عنوان داشت: امام صادق نظریه ولایت و امامت را تئوریزه کرد و موارد جعلی و ناقص را جواب داد. لذا از سویی فقیه تربیت کرد و از سویی با همه مسلمانان در اقطار مختلف کشور اسلامی ارتباط برقرار کرد و به شبهات حیله‌گران جواب داد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: امام صادق در عصر خلفای بنی عباسی بود که استعمارگر ترین خلفای تاریخ اسلام بودند و  حرکت امام صرفا علمی نبود بلکه حرکت و فکر منسجم سیاسی داشت که مقابل دستگاه خلافت ایستاد و با آن مقابله کرد.
وی افزود: روش زندگانی شیعه باید به گونه‌ای باشد که زندگی را بر طاغوت حرام کند و شاگرد مکتب امام صادق باید این‌گونه باشد و امروز دیدیدم نه عده ای چگونه با تبعیت از مکتب امام صادق چگونه اسرائیل را تحقیر کردند.
حجت‌الاسلام امامی یادآور شد: امام صادق زیبایی دین را به مردم بیان کرد از کوچک‌ترین مسائل دین تا اساسی‌ترین آنها را به مردم بیان کردند.
وی گفت: امام صادق علیه السلام در برگزاری مجالس امام حسین و تشویق شعرای آئینی که در وصف شیعه و اهل بیت و ائمه معصومین شعر سرایی می کردند نقش بسزایی داشت و طبیعتا چنین شعرایی مورد غصب دستگاه خلافت و حاکمیت قرار می گرفتند.

دسته بندی ها
اداره کل
پربازدید ها
آمار سایت
کاربران آنلاین : 32
بازدید امروز : 108
بازدید دیروز : 956
بازدید ماه جاری : 30522
بازدید سالانه : 250406
کل بازدید ها : 314805
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/03/03