en tr
سه‌شنبه,28 فروردین 1403 01:05
کد خبر : 371 بازدید : 143 تاریخ : 12:08 1402/06/19
شیعیان جمهوری آذربایجان با وجود همه فشارهای دولتی از همایش عظیم اربعین باز نمی مانند/  زوار کشورهای مختلف از زیبایی های اربعین می گویند

گزارشی از زیبایی های پیاده روی اربعین؛

شیعیان جمهوری آذربایجان با وجود همه فشارهای دولتی از همایش عظیم اربعین باز نمی مانند/ زوار کشورهای مختلف از زیبایی های اربعین می گویند
همایش عظیم اربعین مصداقی از " مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلًا " است و به هر سو می نگری زیبایی است و در آن هویت الهی و فطری، بصیرت و آگاه و حماسه و ایثار و مواسات و برادری موجب می زند.

به گزارش واحد رسانه اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی همایش عظیم پیاده روی اربعین حسینی در عراق به یکی از نمادهای وحدت جهان اسلام و شیعه تبدیل شده است و هر سال از کشورهای غربی و شرقی و اسلامی و اروپایی ده ها میلیون زائر در این گردهمایی عظیم حضور پیدا می کنند و هر سال نیز به تعداد آن ها افزوده می شود.

یکی از زیبایی های این گردهمایی عظیم جهانی به نمایش گذاشتن فرهنگ مواسات و انفاق در بین مردم توسط اهل عراق و شیعیان از کشورهای مختلف است که با ایجاد مواکب حسینی از زوار سیدالشهدا (ع) با چای، شربت، آب خنگ، غذای گرم، میوه و اسکان و... پذیرایی می کنند و حتی اهل عراق منازل خود را در اختیار زوار اربعین قرار می دهند و با تمام توان از آن ها استقبال و پذیرایی می کنند.

برخی از کارشناسان دینی معتقدند که این همایش تکه ای از مدینه فاضله بعد از ظهور است که انسان ها اموال مازاد بر نیاز خود و حتی اموال مورد نیازشان را در اختیار دیگر انسان ها قرار می دهند و حضور بیش از 25 میلیون زائر در این گردهمایی عظیم به گونه ای مدیریت می شود که هیچ کس بدون خانمان و غذا نمی ماند و این شمّه ای از ظهور را به نمایش می گذارد.

یکی دیگر از زیبایی های همایش عظیم ده ها میلیونی و جهانی اربعین حضور پررنگ کودکان و نوجوانان عراقی در پذیرایی از میهمانان سیدالشهداست است و به کرات مشاهده می شود که کودکان و نوجوانان در مواکب، منازل عراقی ها و در بین مسیر به خدمت رسانی مشغول هستند و این کار یک حرکت تربیتی است که شیعیان عراق از کودکی فرزندان خود را خادم اهل بیت، خدمت‌گذار زوار امام حسین علیه السلام و اهل انفاق و مواسات تربیت می کنند. چیزی که در فرهنگ دینی بسیار بدان تاکید شده است.

در میان پیاده روی هم کودکان خصوصا دختران چهار ، پنج ساله ای را مشاهده می کنیم که به زوار امام حسین خوش آمد می گویند  و دستمال کاغذی  عطر و ... در بین زوار  توزیع می کنند.

در این میان ایرانی ها و دیگر زوار از کشورهای مختلف نیز با اهدای هدیه هایی به این نونهالان و کودکان گام آن ها را شیرین می کنند و قدردانی شان را از آن ها نشان می دهند و این امر مورد استقبال این کودکان قرار می گیرد و با لهجه غلیظ عربی " شُكراً على الهدية" از زوار تشکر می کنند.

از دیگر زیبایی های همایش عظیم جهانی پیاده روی اربعین حضور زواری از کشورهای انگلیس، آمریکا، روسیه، ترکیه، آذربایجان و دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی است که خود را به این گردهمایی بی نظیر می رسانند و ارادت خود به امام حسیبن را ابراز می کنند.
با یک زائر لبنانی ساکن آمریکا مقداری هم مسیر شدیم و نظر او را در این باره این راهپیمایی و حضورشان پرسیدم، نخست از ارادت خودشان به رهبر انقلاب و سید حسن نصرالله گفت و اضافه کرد که این راهپیمایی مقدمه ای است برای آزادی بیت المقدس و ان شاالله این حرکت به سمت آزادی قدس شریف از چنگال ظلم و جور خواهد بود.
 

شهروند روسی حاضر در این گردهمایی جهانی اشاره ای به حرم سیدالشهدا علیه السلام می کند و می‌گوید؛ مبارزه غربی ها با ایران بر سر حسین (ع) است و در واقع آن ها با ایران مبارزه نمی کنند و مبارزه آنها با حسین علیه السلام است و هدف نهایی غرب انهدام قم که امروز مرکزیت علمی جهان اسلام است، می باشد چون آن ها از این که علمای قم موجب بیداری امت های آزاده شده‌اند می ترسند.

شهروندان جمهوری آذربایجان ازسخت گیری دولت شان بر شیعیان سخن می گفتند، یکی از آن ها می گوید؛ دولت ما مرزهای مان را به روی ایران به بهانه کرونا بسته است و ما نمی توانیم از طریق مرز ایران به اربعین مسافرت کنیم و برای حضور در همایش جهانی اربعین باید به ترکیه مسافرت کنیم و از آن جا به کردستان عراق برویم و یا از طریق مرز ترکیه وارد ایران شویم و به عراق و اربعین برویم و سفر ما از ایران به کربلا حدود 120 دلار هزینه بر می داشت و حال آن که از طریق مرز ترکیه که به عراق می رویم سه چهار روز در راه هستیم و حدود 900 دلار نیز باید هزینه کنیم تا به همایش عظیم جهانی اربعین برسیم.

او می گوید حتی دولت ما سفرهای هوایی از آذربایجان به عراق را بسته است و ما اگر بخواهیم از طریق هواپیما به اربعین بیاییم باید ابتدا به دوبی برویم و از آن جا به نجف بیاییم، خلاصه این که دولت ما تمام تدابیر سخت را برای عدم حضور ما در اربعین به کار می گیرد اما عشق به اباعبدالله مانع حضور ما نیست هر چند مجبور بشویم چندین برابر سفر معمولی را هزینه کنیم.

خلاصه همایش عظیم اربعین مصداقی از " مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلًا " است و به هر سو می نگری زیبایی است که می شود به تماشا نشست و به فکر فرو رفت.

انتهای خبر./

پربازدید ها
فرزندان خمینی با عملیات وعده صادق مبدأ تاریخ ایجاد کردند

فرزندان خمینی با عملیات وعده صادق مبدأ تاریخ ایجاد کردند

تصاویر/ جشن تکلیف دانش آموزان دختر در مسجد حاجی خان ارومیه

تصاویر/ جشن تکلیف دانش آموزان دختر در مسجد حاجی خان ارومیه

آمار سایت
کاربران آنلاین : 19
بازدید امروز : 24
بازدید دیروز : 618
بازدید ماه جاری : 16942
بازدید سالانه : 191155
کل بازدید ها : 221707
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1
تمامی حقوق محفوظ است. نسخه سامانه : 3.1 آخرین بروز رسانی: 1403/01/27